Francine Shapiro razvila je psihoterapijsku metodu EMDR 1987. god. Metoda koristi prirodni proces pokretanja očiju (EM – eye movemant) kako bi se uspješno liječio stresni poremećaj poslije traumatskog doživljaja (PTSP). Od tada, EMDR se koristi za efikasno liječenje različitih problema mentalnog zdravlja.
Slova DR označavaju pojmove desenzitacija i reprocesiranje koji se mogu prevesti kao umanjenje osjetljivosti (podražljivosti) i ponovna obrada podataka.
Većinu vremena rutinski obrađujemo nove podatke i iskustva bez da postoji svjesnost o tome. Kada se desi neki zastrašujući događaj poput saobraćajne nesreće ili postoji neprestana izloženost nevolji kao što je zanemarivanje u djetinjstvu, proces suočavanja i obrade podataka može postati preopterećen. Zbog preopterećenosti uznemirujuća iskustva ostanu neprocesirana ili “zaleđena” u mozgu . „Zaleđena“ sjećanja i osjećanja su sačuvana u mozgu (dio koji se naziva limbički sistem) u „sirovom“ emocionalnom obliku prije nego u obliku koji se umije izraziti riječima. Traumatska sjećanja tako ostaju u izolovanoj mreži memorije koja je povezana sa emocijama i tjelesnim senzacijama, a koja je odvojena od dijela mozga gdje se koristimo jezikom (riječima) za čuvanje sjećanja. Traumatska sjećanja mogu biti stalno pobuđena kada osoba doživi događaje koje prepoznaje kao slične teškom iskustvu kroz koje je prošla.
Slika događaja je često zaboravljena, ali bolna osjećanja kao što su anksioznost, panika, ljutnja ili očaj stalno se doživljavaju u sadašnjosti. Sposobnost da osoba živi u sadašnjosti i uči iz novih iskustava može biti značajno umanjena. EMDR pomaže stvoriti veze između memorijskih dijelova i mreža mozga, omogućavajući da mozak na prirodan način ponovo obradi traumatsko sjećanje i objedini podatke na nov način.
Nakon temeljne procjene, biće Vam postavljena pitanja o određenom uznemirujućem sjećanju. Pokreti očiju biće stimulisani poretima terapeutove ruke preko vašeg vidnog polja. Ponekad se umjesto koristi šipka pokretnih svjetala ili slušalica. Pokreti traju kratko vrijeme, a zatim će biti zaustavljeni. Od vas biti zatraženo da izvjestite o iskustvima koje ste imali tokom svakog od tih setova pokreta očiju. Iskustva tokom seanse mogu obuhvatati promjene u mislima, slikama i osjećajima. Obično se događa da sa ponovljenim setovima pokreta očiju, sjećanje se mijenja na takav način da se gubi njegov bolni intenzitet i postaje neutralno sjećanje na događaj u prošlosti. Druga povezana sjećanja mogu se takođe izliječiti u isto vrijeme. Ovo povezivanje srodnih sjećanja može dovesti do brzog poboljšanja u različitim aspektima vašeg življenja. EMDR može biti kratak usmjeren tretman ili dio dužeg psihoterapijskog programa. EMDR sesije mogu trajati 60 do 90 minuta.
Osim upotrebe za liječenje posttraumatskog stresnog poremećaja, EMDR se uspješno koristi za liječenje:
• anksioznosti i paničnih
napada
• depresije
• stresa
• fobija
• problema sa spavanjem
• komplikovanog žalovanja
• zavisnosti
• boli, fantomske boli uda
• samopoštovanja
• straha od javnog nastupa
Proces je brz i uznemirujuća iskustva, ako se dogode, traju relativno kratko vrijeme. Ponekad nije odgovarajuće za svakoga iskusiti snažne osjećaje i uznemirujuće misli, koje se javljaju tokom sesije. ali EMDR može ubrzati terapiju rješavanjem uticaja vaših prošlih trauma i omogućiti da živite potpuno u sadašnjosti.
Tokom EMDR osoba zadržava kontrolu, potpuno budna i svjesna. Ovo nije oblik hipnoze i proces se može zaustaviti u bilo kojem trenutku. Tokom seanse, terapeut će podržati i olakšati vaše samoliječenje. Reprocesiranje (prerada) se obično doživljava kao nešto spontano, a nove veze i spoznaje nastaju prirodno, iznutra i većina ljudi doživljava EMDR kao korisnu i osnažujuću terapiju.
Broj onih kojim je ovaj inovativni klinički tretman uspješno pomogao je milionski. Pouzdanost EMDR je utvrđena istraživanjima u najmanje devetnaest kontrolisanih naučnih studija što je čini jednom o istraživanijih metoda koja se koristi u liječenju traume, (detaljnije na www.emdr-europe.org i www.emdr.org)