Mentalno zdravlje je integralan i bitan sastavni dio zdravlja. U Statutu Svjetske zdravstvene organizacije stoji: „Zdravlje je stanje potpune fizičke, mentalne i socijalne dobrobiti, a ne samo odsutnost bolesti ili nesigurnosti”. Važna implikacija ove definicije je da je mentalno zdravlje više od odsustva mentalnih poremećaja ili hendikepa.
Najvažniji aspekt rada psihijatra je povjerljiv, obziran i detaljan razgovor s pacijentom a budući da su ljekari, psihijatri mogu naručiti ili obaviti čitav niz medicinskih, laboratorijskih i psiholoških testova koji, pomažu u stvaranju slike tjelesnog i psihičkog stanja pacijenta.
Psihoterapija je skup metoda, procedura i tehnika kojima je cilj liječenje psihičkih tegoba razgovorom.Razgovor se vodi između terapeuta i jednog ili više sagovornika/klijenata. Namjena ovakvog razgovora je olakšavanje psihičkih tegoba, sagledavanje mogućih rješenja problema ili razvijanje ličnosti čime se poboljšava kvalitet života osobe.
Ako razmišljate o tome da se sretnete sa nekim ko bi mogao pomoći u unapređenju i očuvanju vašeg mentalnog zdravlja moguće je da ste zbunjeni zbog različitih pojmova koje možete čuti ili pročitati.
Grupna terapija ima dugu, dokazanu istoriju kao veoma delotvoran i koristan oblik psihoterapije. Pomaže isto, a ponekad i više od individualne terapije, posebno kad su važni ciljevi lečenja socijalna podrška i učenje o interpersonalnim odnosima
Sistemske (porodične) konstelacije su pomoćna psihoterapijska metoda koja se oslanja na procesiranje negovornog iskustva u trenutku koji se događa.
Metoda koristi prirodni proces pokretanja očiju (EM – eye movemant) kako bi se uspješno liječio stresni poremećaj poslije traumatskog doživljaja (PTSP).
Porodica kao sistem je skup povezanih dijelova (članovi porodice) koji su u međusobnoj interakciji. Svaki sistem ima svoja pravila koja određuju kako se dijelovi odnose jedan prema drugom i kako, sa svoje strane, utiču na sistem u celini.
Transakciona analiza (TA) je teorija ličnosti i sistemska psihoterapija čiji je cilj lični razvoj i promjena. Može se koristiti u svakoj oblasti u kojoj postoji potreba za razmijevanjem pojedinaca, njihovih odnosa i komunikacije.
Život porodice se tokom vremena odvija kroz specifične faze razvoja koje se zovu životni ciklusi porodice. Svaka faza razvoja ima svoje zadatke i izazove koje porodica treba da riješi i zadovolji kako bi funkcionalno prešla u narednu fazu životnog ciklusa.
Između bola i psihičkog stanja oboljelog postoji značajna uzročno-posljedična veza. Iako dugotrajan hronični bol može dovesti do depresivnosti, isto tako jedna od manifestacija depresivnosti može biti upravo somatizacija, tj doživljaj bola (za koji ne postoji somatski uzročnik).
Bračna/partnerska terapija predstavlja psihološki tretman parova koji su u vezi ili braku. Osnovni cilj jeste pružiti pomoć parovima da unaprede svoj odnos, u smislu višeg stepena poverenja, intimnosti, zadovoljstva i bolje komunikacije.