Porodični životni ciklusi

Život porodice se tokom vremena odvija kroz specifične faze razvoja koje se zovu životni ciklusi porodice. Svaka faza razvoja ima svoje zadatke i izazove koje porodica treba da riješi i zadovolji kako bi funkcionalno prešla u narednu fazu životnog ciklusa. Ti zadaci i izazovi se mogu nazvati i razvojne krize.

Da bi se prešlo u narednu fazu, pred porodicu se stavlja zahtjev za promjenom, prilagođavanjem i mijenjanjem strukture i organizacije. Mijenjaju se odnosi, pravila, uloge, preispituju se granice i uvjerenja.

Kada porodica zna u kom se životnom ciklusu nalazi, to nudi mogućnost da se svjesno uhvati u koštac sa problemima koji se javljaju, adekvatnije i lakše prevaziđe izazove i krize, a samim tim i da kvalitetnije živi.

Faze životnog ciklusa porodice su:

  1. Početna porodica
  2. Porodica sa sasvim malim djetetom
  3. Porodica sa predškolskim djetetom
  4. Porodica sa školskim djetetom
  5. Porodica sa adolescentom
  6. Porodica iz koje odlaze djeca
  7. Postroditeljska porodica
  8. Ostarjela porodica

Početna porodica

Ovaj stadijum podrazumijeva period od početka zajedničkog života partnera do rođenja prvog djeteta. U ovom period partneri uče da funkcionišu kao diada (dvojnost). To podrazumijeva uspostavljanje granica prema roditeljskim porodicama (roditeljima, braći, sestrama). Uče da žive u zajedništvu kroz uspostavljanje njima svojstvenog stila komunikacije, pravila, granica, sistema vrijednosti. Ukoliko partneri ne uspiju da se prilagode na zajedništvo, to može dovesti do krize koja se može razriješiti razilaženjem i razvodom, ili nastoje da je prevaziđu rođenjem djeteta što privremeno razriješava probleme i prenosi ih u narednu fazu.

Porodica sa malim djetetom

Ovaj stadijum obuhvata trudnoću, rađanje prvog djeteta i period do predškolskog uzrasta djeteta (3-5 godina). Uspostavljanje roditeljskih uloga podrazumijeva raspodjelu osnovne brige, poslova, zaduženja, učešće u procesu vaspitanja. Potrebno je izbalansirati profesionalne potrebe, kao i potrebe za privatnošću, odmorom i zabavom. Često je neophodno redefinisati granice sa porodicama porijekla, koje su takođe dobile nove uloge (baka, deda), kao i održati partnersku relaciju i bliskost. Glavni cilj tretmana porodica u ovoj životnoj fazi je da se odraslima pomogne da postanu efikasni u svojoj novoj ulozi roditelja, uz istovremeno njegovanje partnerskog odnosa i postavljanje jasnih granica sa drugim članovima porodice.

Porodica sa predškolskim djetetom

Ovaj period traje od 3-5 godine djeteta do polaska u školu. Mogu se pojaviti problem vezani za roditeljstvo, ali i aktiviranje bračnih problema neriješenih u prethodnim stadijumima. Problemi se najčešće prikazuju kao "problemi sa djetetom", u vidu poteškoća sa uspostavljanjem navika spavanja, ishrane, itd. U terapijskom procesu je neophodno razlučiti razvojne poteškoće od simptoma, kao i roditeljsku od bračne disfunkcionalnosti.

Porodica sa školskim djetetom

Ova faza traje od polaska djeteta u školu do njegovog puberteta. S obzirom da dijete više odsustvuje iz kuće, roditelji imaju više vremena da se posvete profesionalnim obavezama i svom partnerskom odnosu. Dijete započinje proces socijalizacije, u njegov život ulaze školski drugovi, učitelji… Stiče radne navike, uključuje se u vanškolske aktivnosti. Roditelji i dijete su pred iskušenjem povratne informacije koju dobijaju od strane svih koji participiraju u školskom sistemu. Ona se direktno može tumačiti kao vrednovanje djeteta, pa roditelji preispituju svoj vaspitni uticaj i udio u izgradnji djetetove ličnosti. Poteškoće koje se mogu pojaviti kod djeteta u ovom periodu (problemi sa učenjem, ponašanjem, školska fobija) mogu biti maska neriješenih roditeljskih ili partnerskih konflikata iz prethodnih faza.

Porodica sa adolescentom

To je period kada dijete uđe u pubertet i traje do odlaska djeteta iz kuće. Porodica ulazi u novi proces reorganizacije. Roditelji ne mogu više da zadrže potpuni autoritet i od njih se traži fleksibilnost vezano za promjene. Ponekad je teško uspostaviti odgovarajući balans kontrole i slobode. Granice prema spoljašnjem svijetu moraju postati propustljivije.

Adolescenti unose novine u porodicu, izazivaju njene vrijednosti, često testiraju granice autoriteta, traže promjenu, ali i podršku i sigurnost. Razvojno su rastrzani između težnje za odrastanjem i dečije potrebe za roditeljskom zaštitom i brigom. Emotivni naboj je ono što karakteriše porodične odnose. Adolescenti su izuzetno podložni razvoju simptoma i često su teškoće prolazne prirode i odražavaju borbu za prelaz u novo životno doba. Simptomi mogu da budu i znak drugih disfunkcija u porodici, kao što su problemi u braku roditelja. Centralni događaj u braku, u ovoj fazi, jeste kriza srednjeg životnog doba jednog ili oba roditelja, što rezultira preuređivanjem odnosa u braku ili čak razvodom.

Porodica iz koje odlaze djeca

Ovo je najduža faza u životnom ciklusu porodice i veoma složena po svojim brojnim zadacima. To je stadijum kada se djeca puštaju da odu iz roditeljske porodice. Odvajanje djece od roditelja je promjena koja je bolna i za jedne i za druge. Roditelji moraju da se izbore sa promjenom sopstvenog statusa i pripremaju se za pomjeranje na poziciju bake/dede. Suočavaju se i sa starošću i smrću svojih roditelja.

U nekim porodicama se ova faza doživljava kao novi period za uživanje i zadovoljavanje potreba koje ranije nisu mogle biti ispunjene, kretanje u nove oblasti: putovanja, hobi, novi poslovi. Kod drugih, ovaj proces stvara osjećanje praznine i ogromnog gubitka, a ponekad i depresije.

Postroditeljska porodica

To je faza kada su sva djeca napustila roditeljski dom i partneri postaju okrenuti jedan drugom. Za ovaj stadijum je karakterističan "sindrom praznog gnezda". Bračni par, ostavši bez djece, doživljava veliku prazninu i gubitak smisla življenja. Posle mnogo godina u kojima je preokupacija uglavnom bila odgajanje djece, bračni par je ponovo sam i suočen sa značajnim bilansima ("da li je to ono što smo od života htjeli i ono što smo postigli?"). Situacija je posebno teška kada dođe do smrti jednog partnera na ovom stadijumu ili kada je u pitanju jednoroditeljska porodica.

Ostarela porodica

Ovo je faza koja sa sobom nosi neminovnosti, kao što su odlazak u penziju, ekonomsko pitanje egzistencije, bolest, smrt jednog partnera, što može da dovede stare ljude u zavisnu poziciju. Ko će ih njegovati i u kojim uslovima su nova pitanja za porodicu. Težak zadatak za u ovom periodu se odnosi i na suočavanje sa bliskim krajem.



S obzirom na sve veću učestalost razvoda, on postaje dio životnog ciklusa porodice. Razvod govori o prekidanju partnerskog odnosa, ali ne i roditeljskog, stoga porodica sa djecom i nakon razvoda postoji. Zahtjev je za partnere da ne zanemare i ne zloupotrijebe djecu u procesu razdvajanja, već da roditeljstvo bude prioritetno u odnosu na njihovo lično nezadovoljstvo i emotivne teškoće sa kojima se suočavaju, jer tako i djeci pomažu da što bezbolnije prođu kroz ovu krizu.

Dakle, svaka faza, a posebno prelazak iz jedne faze životnog ciklusa u drugi, je potencijalno nosilac problema koji dovode do stresa i mogu izazvati pojavu simptoma.

Pri rješavanju navedenih poteškoća, emocionalne, relacione, razvojne ili socijalne prirode, porodični terapeut svojim znanjem i vještinama pomaže porodicama da potpunije, kvalitetnije i lakše odgovora na sve zahtjeve i izazove životnog ciklusa porodice.